QR do tej strony

http://bibliotekawolontariatu.pl/?p=538

Czy wiesz że

każdy link do książki będzie prowadził do niej niezależnie od tego jak bardzo będzie się rozwijała biblioteka - dlatego możesz polecać książki swoim znajomym poprzez linki.
Mały poradnik dla tych, którzy chcą zacząć współpracę z młodymi wolontariuszami
autor / autorzy
Barbara Zamożniewicz
wydawca wydanie
Staszów 2013

Każdemu, kto jeszcze nie współpracował z młodymi wolontariuszami może się wydawać to bardzo proste i przyjemne. Przyjemne owszem zazwyczaj jest, ale proste na pewno nie. Młodych i starszych dzieli mur nieufności, stereotypów i uprzedzeń, wzmocniony różnicami w sposobie komunikowania się, stylu życia i pracy. Mur ten powoduje, że organizacje, mimo iż bardzo chcą podjąć współpracę z młodzieżą, nie potrafią ich do siebie zachęcić, a potem utrzymać. Młodzi ludzie z kolei chętnie zaangażowaliby się w prace organizacji, ale nie widzą odpowiedniej dla siebie oferty. Młodzi lubią kreować otaczającą rzeczywistość i nie zawsze propozycja rozwieszania plakatów czy adresowania kopert jest tym, czego szukają. W ramach naszego projektu „Nowa Generacja. Wolontariusze wzmacniają organizacje” staraliśmy się zbliżyć do siebie te dwa światy. Przez kilka miesięcy pracowaliśmy z młodymi wolontariuszami i przedstawicielami organizacji z terenu powiatu staszowskiego ucząc jak się ze sobą komunikować i współpracować. Zachęcaliśmy organizacje do tego, by oddali młodzieży pole do popisu i pozwolili im wymyślić i zrealizować własne działania, które wpisują się w cele statutowe organizacji. Tak powstały cztery bardzo ciekawe projekty zrealizowane wspólnie przez młodych wolontariuszy i osoby z organizacji. Ich realizacja była ciekawą przygodą i wzbogacającym doświadczeniem dla wszystkich.

Niniejsza publikacja powstała na podstawie doświadczeń kilkuletniej pracy z młodzieżą w wieku 15-20 lat w Fundacji FARMa oraz projektu „Nowa Generacja”. Stworzyliśmy ją z nadzieją, że pomożemy w ten sposób organizacjom, które myślą o rozpoczęciu współpracy z młodymi wolontariuszami. Staraliśmy się nie być nudni oraz podpowiadać szczerze i klarownie. Niemniej jest to tylko forma krótkiego poradnika, a najlepiej jak wiadomo uczyć się na własnym doświadczeniu. Zachęcamy więc do podjęcia współpracy z młodymi wolontariuszami.

Poleć