brak okładki
Mira Prajsner
Warszawa 2002

(w:) Remedium – kwiecień 2002

W ciągu ostatnich kilku miesięcy ożywiła się dyskusja na temat roli wolontariuszy w przedsięwzięciach służących zapobieganiu zagrożeniom społecznym oraz pomocy ludziom najbardziej potrzebującym. Stało się to głównie za sprawą przygotowywanej przez Sejm ustawy regulującej zasady funkcjonowania wolontariatu w Polsce. O wolontariuszach słyszymy najczęściej przy okazji różnego rodzaju konfliktów zbrojnych oraz klęsk żywiołowych –to oni uczestniczą w bezpośredniej pomocy uchodŸźcom i najbardziej poszkodowanym. Ich rola i miejsce okazuje się jednak znacząca nie tylko w tak spektakularnych sytuacjach. Dowodem na to jest program Starszy Brat –- Starsza Siostra, którego idea oparta jest na wolontariacie i który z powodzeniem realizowany jest od lat w wielu miejscach na œwiecie.